Labirent – Semra Kandemir

Merhaba arkadaşlar…

Sizlere bitirdiğim bir kitaptan sonra zihnimde dolaşan cümleleri aktarmak istiyorum. Yaklaşık bir saat önce okuyup bitirdiğim, Murat Hocamın kitabın yazarı Semra Abla ile tanıştırdıktan sonra bana hediye olarak alıp imzalattığı ‘Labirent’ adlı bir roman. Kitabı okurken her sayfasında günümüzdeki kadın erkek ilişkilerini tekrar tekrar sorguladım. Sahi siz de farkındasınız dimi bu durumun gün geçtikçe kötüye gittiğinin? Nasıl farkında olmayalım ki… Ne yazık ki her haber bülteninde bir kadın cinayeti görmek toplumumuz için gayet sıradan bir durum olmaya doğru gidiyor ve gün geçtikçe bu vahşet bir üst boyuta geçip henüz isim koyamadığım bir felakete doğru yol alıyor.

kkkk

Sahi ‘kadın’ olmak bu denli ucuz bir şey mi? Değil tabi ki, fakat erkekleri böylesine bir şiddeti uygulamaya iten sebep ne? Var mı bunca çirkinliğin üzerini örtebilecek bir sebep? Bakmayın siz böyle sorduğuma; kadına şiddeti meşru çıkaracak hiç bir gerekçe yoktur, olamaz da. Ama neden kadınlar dövülüyor, öldürülüyor hatta tecavüz ediliyor? Neden, neden, neden..? Bir kadına bunları yaşatan bir erkeğin babasından bir kadına nasıl davranılacağını öğrenmediğini düşünürüm hep. Çünkü;bir babanın, oğlunun eşi ile olan ilişkilerini şekillendirmesinde büyük rolü olduğuna inanıyorum. Çünkü bir erkek bir kadına nasıl davranılması gerektiğini babasından görür ilk olarak. Kısacası bir babanın erkek evladına yapacağı en büyük iyiliklerden biri de eşini, yani oğlunun annesini çok sevmektir bence. Hatta bir baba oğlunu annesi ile kendisinin aşkına, sevgisine hayran bırakıp ilerde kendisi de böylesine tutkulu bir aşk yaşamayı isteyecek kadar özendirmeli.

semra_kandemirBu kitabı okuduktan sonra farkında olduğum ve her geçen gün kötüye giden günümüz kadın erkek ilişkilerini kendi açımdan bir kez daha sorgulama fırsatı buldum, kendime dersler çıkardım ve en önemlisi hayatımdaki en güzel kadının, yani annemin; beni bu günlere zor şartlar altında getirdiği gözümün önüne geldi ve hemen yanına gidip sarılıp öptüm. Hiç şaşırmadı bu duruma. “Nereden çıktı şimdi bu aniden gelen sevgi?” dercesine her hangi bir cümle de kurmadı. Alışık zaten böylesi ani gelen sevgi patlamalarıma. Hem onu böylesine sarılıp öpmek için neden bir sebebe ihtiyaç duyayım ki zaten?

PicsArt_05-18-04.11.38

Kitabın yazarı olan Semra Ablama ve beni onunla tanıştırıp kitabıyla buluşturmasına vesile olan Murat Hocama kucak dolusu sevgilerimi gönderiyor ve her zaman olduğu gibi geri kalan ömrüm boyunca böylesi güzel yürekli insanların hep yanımda olmasını diliyorum.

www

Labirent, derin kuyularda merdivensiz bırakılmış, kanatsızlığın göğünde uçmaya zorlanmış Aylin’in dünyasıdır. Aylin’in bu dünyasına tanıklık etmek, huzursuz edici, can sıkıcıdır; mumdan gemilerle ateşler okyanusunu geçmek gibidir Aylin’in yaşamı. Semra Kandemir’in ikinci romanı olan Labirent’te, Aylin daha çocukluğundan itibaren başta babası olmak üzere, hep sevdiği erkeklerin labirentsi dünyasına kapatılmıştır adeta.

* * *

Aylin’in örselemiş ruhu, sevdiklerinin aklının insaniliğini tartışma konusu yapmaktadır. Aylin’in düşleri, tutkusu ve bedeni sevdiklerinin korkularıyla zincirlenmiş gibidir. Sevginin sorgulandığı romanda, Aylin, umuda tünemiş, bir labirentte çırpınan ömrünün kül harmanına dönüşümünü seyretmektedir. Erkek aklının mimarisi ve estetiğiyle biçimlenmiş olan bu labirentin şiddetiyle acıyan bedeni, ağrıyan aklı ve uğuldayan ruhuyla Aylin’in yaşamına tanıklık ettikçe, okudukça, sizin de sesiniz çakıllanacak…

(Tanıtım bülteninden)

-kitapyurdu.com’dan Satın Almak İçin Tıklayın-

-babil.com’dan Satın Almak İçin Tıklayın-

-arkadas.com.tr’den Satın Almak İçin Tıklayın-

-bkmkitap.com’dan Satın Almak İçin Tıklayın-

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s