Her Sevdanın Dili Başkadır

Herkesin aşkı, acısı, sevgisi, özlemi, hasreti, yangını, sevdası kendine özgüdür. Bu hislerin hiç birini sahibi kadar iyi anlayan olmaz. Çünkü kolay açıklanabilecek hisler değil bunlar. Cümlelere döksen dahi karşındaki insanın anlayabildiği kadardır ya hani… Mesela siz kalbinizdeki aşkın büyüklüğünü anlatmak için nasıl bir betimlemeye başvururdunuz? Küçük bir çocuk gibi her iki kolunuzu açabildiğiniz kadar açıp “dünyalar kadar” diyerek mi, yoksa usta bir şairin şiirinde geçen mısralara benzer cümleler kurarak mı?

Neyse. Siz sorduğum bu sorunun cevabını yazı boyunca düşünün olur mu?

Dünya üzerinde konuşulan kaç dil var biliyor musunuz? Büyük ihtimalle bilmiyorsunuz… Sorun değil konumuz o değil zaten. Hani söylemiştim ya herkesin aşkı, acısı, sevgisi, özlemi, hasreti, yangını ve sevdası kendine özgüdür diye, hatırladınız mı? İşte dünya üzerinde yaşayan ne kadar insan varsa yaşadığı her his bir dildir. Hem de çok özel bir dil. Kendisinden başkasının anlayamadığı bir dil. Bir tek sevdalarda o dili bilen kişi sayısı ikiye çıkıyor. Birbirine sevdalı insanlar arasında sadece ikisinin anlayabileceği bir dil vardır. Birbiriyle hiç konuşmadığı zamanlarda dahi bir şekilde hisleriyle iletişime geçebilmek gibi tuhaf yetenekleri vardır mesela. Gözleriyle, ses tonlarıyla, dokunuşlarıyla anlaşmanın yanı sıra susarak dahi anlaşabilirler.

rrrr

Düşünsenize; hissettiğiniz aşkı herhangi birine anlatmaya başlayacaksınız ve bir yerden başlıyorsunuz yüreğinizdekileri anlatmaya. Kendinizce en güzel haliyle anlattınız diyelim. Peki bir de şöyle düşünün; ya karşınızdaki kişi aşka inanmıyorsa, ya aşka farklı bir açıdan bakıyorsa? İşin içinden çıkılacak gibi değil…

Anlayacağın beni senden başka anlayabilecek tek bir insan yok hayatım. Seninle susmayı özledim ben. Sustuklarımı anlamanı özledim. Sesini duymuyorum, neler yaptığın hakkında hiç bir fikrim yok… Ne kadar zor geçiyor günler benim için, farkında mısın? Biliyorsun gönlümden geçenleri, biliyorsun hâlâ kalbimin senin için attığını, biliyorsun adını anmadığım bir günün dahi olmadığını… Biliyorsun, biliyorsun, biliyorsun…

Zaman her şeyin ilacı diyorlar ya hani. Ben zamana bıraktım bizi. İnanıyorum bir gün güzel şeylerin olacağına.

“Düşündüğünüz, inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şey mutlaka gerçekleşir.”

Jack E. Addington

Fazla geldi bana bu sensizlik. İnan kaldıracak gücüm yok. Bir çok konuda yüksek bir iradeye sahipken bu “sensizlik” konusunda hiç iyi değilim.

Şu sensiz geçen zamanda inandığım, inanmak istediğim tek bir söz var;

“Büyük ve gerçek aşklar ara verildiğinde çoğalır.”

Ne acı bir durum yedi kelimelik bir söze sığınmak…

Bir soru sormuştum. Sahi siz içinizdeki aşkı tek bir cümle ile anlatacak olsanız o cümle nasıl olurdu?

Bana sormayın. Ben yüzlerce sayfa yazsam dahi anlatamıyorum içimdeki aşkı. Zaten söylediklerim kadar değil, sustuklarım kadar aşığım ben.

Sarfettiğim aşk sözleri gökyüzünde tek bir yıldız iken, sustuğum cümlelerden oluşan bir gökyüzü var kalbimde.

Benim gökyüzüm sensin hayatım…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s